Cidde Turizm Fuarı Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

0
36

Arap coğrafyasının tatil tercihleri arasında zirvede olan Bursa, 19-21 Şubat 2023 tarihlerinde Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen turizm fuarına damgasını vurdu.
Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’nin düzenlemiş olduğu organizasyon neticesinde fuara katılım gösteren Bursalı turizm profesyonelleri Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’nce gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında bir araya geldiler. Cidde Turizm Fuarı’nın Bursa’ya sağlayacağı katkıların konuşulduğu toplantıda görüşlerini bildiren Bursa Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler ve Turizm Dairesi Başkanı ve Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliği Müdürü Abdülkerim Baştürk ile TÜRSAB Güney Marmara BTK Başkanı Murat Saraçoğlu, Bursa’nın ön plana çıkarılması adına çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerinin altını çizdiler.
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği Başkanı Alinur Aktaş’ın turizm alanında ortaya koyduğu vizyon ile daima şehirdeki tüm turizm profesyonelleriyle katılımcı bir politikada çalışmalarını sürdürdüklerini belirten ifadeleri ile konuşmalarına başlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler ve Turizm Dairesi Başkanı Abdülkerim Baştürk, “Arap turistler için şehrimizde sunulan turizm hizmetlerini çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bu anlamda tarih, inanç, gastronomi, doğa, macera vb. turizm faaliyetlerine yönelik kapsayıcı turizm paketleri oluşturulmalıdır. Kentimizin sahip olduğu konaklama altyapısı ile sağlık turizmi konusunda edindiği tecrübesini de yine aynı şekilde değerlendirmeliyiz. Şehrimizi tüm yönleriyle Bursalı turizmcilerimiz ile birlikte tanıtmayı sürdüreceğiz. Cidde’ye giderek bu standı açmamızın amacı Bursa’yı kamu ve özel sektör işbirliği ile en doğru şekilde tanıtma isteğimizdir. Bunu Bursa’daki turizm profesyonelleriyle birlikte yapacağız. Bizim için önemli olan her zaman Bursa’mızı tüm dünyanın tanıdığı bir destinasyon haline getirebilmek. Bu anlamda mücadelemize yılmadan ortak akıl algısı ile devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
“Bursa’da turizmin hareketlenmesi adına nereden fayda edebileceğimize inanıyorsak, turizm profesyonelleriyle bunun kararını vererek gittiğimiz fuarlarda şehrimizi tanıtacağız. Şehrimizdeki turizm profesyonelleriyle her zaman olduğu gibi bir araya gelmeyi sürdürerek profesyonellerimizin geliştirdiği gerek tur programı gerek ise ürün ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi ve güçlendirilmesi adına istişarelerimizi sürdüreceğiz. Sektörle yaptığımız çalışmaları ölçümleyeceğiz, gerçekleştireceğimiz programlara yurt dışında kendi ülkesinden farklı ülkelere turist göndermek hedefiyle çalışan tur operatörlerini Bursa’ya davet etmeyi sürdüreceğiz, bu çalışmaların Bursa’mıza büyük ölçüde katkı sağlayacağını düşünüyorum. Düzenlediğimiz organizasyonla Cidde turizm fuarına kentimizden 15 farklı turizm şirketi katılım gösterdi. Ben hepsine Başkanımız Sayın Alinur Aktaş adına ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. Önümüzde Berlin, Dubai ve Riyad’da gerçekleşecek turizm fuarları var. Bu fuarlara da sektörümüzün katılım göstermesi adına yürüttüğümüz lobi çalışmalarını sürdüreceğiz.”
Cidde Turizm Fuarı’nın olumlu yönde katkılarının olacağını ifade eden TÜRSAB Güney Marmara BTK Başkanı Murat Saraçoğlu ise, “Bir turizmci olarak Suudi Arabistan pazarını önemserim; çünkü körfezin en kalabalık ülkesi. Geçmişte belli siyasi durumlardan dolayı oradaki insanlar ülkemize gelememişlerdi. Bizim oraya giderek Türkiye’yi ve Bursa’mızı açtığımız stantla birlikte tanıtmamız büyük bir başarıdır. Önümüzdeki Riyad Fuarı’na katılım sağlamamız da Bursa turizmine olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Riyad’ın değerlendirmeye alınması bizim için önemli. Suudi Arabistan üzerindeki algıyı da iyi oturtmamız gerekli diye düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.
Ülkemizde yaşanan deprem nedeniyle büyük üzüntü yaşadıklarının da altını çizen Saraçoğlu, “Yurt dışında yapılan ‘Türkiye deprem bölgesi’ algısına çok takılmayalım. Afetler dünyanın her yerinde yaşanıyor. Yaşadığımız acı olayı birileri bahane ederek Türk turizmine zarar veremez. Biz de bu doğrultuda sektörün liderleri olarak gerekli çalışmaları yürüteceğiz ve o algıyı yıkacağız. Biz turizmi Bursa’da daha kaliteli ve seviyeli bir noktaya taşımaya çalışıyoruz. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği, GÜMTOB ve TÜRSAB olarak Bursa’mızın dünyanın tüm milletlerine yönelik farklı cazibeleri olan bir turizm kenti olduğunu göstermek adına önemli adımlar atıyoruz. Orta Doğulu turistlerin özellikle tercih sebebi olan Bursa’mızın tüm milletlerden turistlerin tercih edilmesi adına çalışmalarımızı sürdürerek elde ettiğimiz başarıları pekiştirmeye devam edeceğiz. Bu başarının devam etmesi için de bütün sektör profesyonellerinin çabasına ihtiyacımız var. Bu nedenle Cidde turizm fuarına yönelik organizasyonun düzenlenmesini sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliğine ve organizasyona katılım gösteren turizm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Selam Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Erdem, Gököz Natural Park Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Arif Doğru, Bursa VIP Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Dağ, Royal Termal Hotel Genel Müdürü Dünya Arslan, GÜMTOB, Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeler Birliği Başkanı Buğra Artış adına Sevilay Sarın, Alkoçlar Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ender Alkoçlar adına Lider Bursa Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ahmet Kundakçılar, Doruk Hastanesi Sağlık Turizmi Müdürü Betül Güleç ve Abbasi Turizm Acentesi Yönetim Kurulu Başkanı Abbas Mahmutoğlu’nun katılım sağladığı toplantı yapılan değerlendirmelerin ardından sunulan görüşler sonrasında sona erdi.