Başkanın Mesajı

Bursa olarak tarihi ve kültürel değerler anlamında Türkiye’nin en zengin varlıklarına sahibiz. Farklı medeniyetlerden kalan mirasla birlikte Osmanlı’nın kazandırdıklarıyla zenginleşen bir yoğunluk söz konusu. Camilerden, türbelerden, medreselerden, külliyelerden, hazirelerden, kiliselerden, hanlardan, hamamlardan, çarşılardan, kalelerden, müzelerden, arkeolojik kalıntılardan oluşan eşsiz hazinelere sahibiz. Kültürel anlamda, yoğun etkinliklerle canlı ve yaşayan bir şehiriz. Ulusal ve uluslararası organizasyonlarla dünyanın kültürünü Bursa’da harmanlıyoruz.

Birliğimiz başta olmak üyelerimizin sürece dâhil olduğu çalışmalarla; tarihi mekânlarda, sahillerde, doğal güzellikleri ile tanınmış yerlerde ve diğer alanlarda yapılan yatırımları ön plana çıkararak tanıtmak ve bu mekânların gelişiminin turizm faaliyetleri ile ivme kazanması adına etkinlikler düzenliyoruz.

Bursa’ya gelen yerli ve yabancı turistleri yönlendirmek ve bilgilendirme yapmak amacıyla yeniden revize ettiğimiz turizm enformasyon büromuz bünyesinde ki alanında uzman personeller ile birlikte Bursa’ya hizmet ediyor.

Yine Bursa Büyükşehir Belediyesi dâhilinde oluşturduğumuz turizm zabıtamız alanında uzman arkadaşlarımız ile birlikte tüm turizm alanlarında gerekli denetlemeleri yaparak sorunların hızlıca çözülmesine yönelik hizmet veriyor.

Şuan çalışmaları sürdürülen Bursa turizm marka analizi çalışması ise turizmde devam eden çalışmalarımızı doğru yöne yönlendirmek adına rehberimiz olacak.

Birliğimiz envanterinde bulunan tanıtım broşür ve kitapçıklarının da daha kapsamlı ve güncel veriler ile donatılması adına da yeni çalışmalar yapıyoruz.

Yurtdışında incelediğimiz örnekleri de dikkate alarak yeni bir Bursa tanıtım seti hazırlıyoruz. Bu setin içerisinde tarihi, turistik ve doğal mekânları içeren bilgiler olacak olmakla birlikte aynı zamanda şehrimizin turizm haritaları ve tanıtım filmleri de yer alacaktır.

Bütün bu çalışmalarımız neticesinde Bursa’mız, inşaallah turizm alanında çok iyi neticelerle karşı karşıya kalacaktır.

 

Alinur AKTAŞ

Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği Başkanı
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı