Diyarbakır’da Bursa Rüzgarı

0
181

Bursa’nın sahip olduğu turizm imkanlarını dünyaya anlatmak adına farklı bölgelerde fuarlara katılımlar gerçekleştiren, tanıtım günleri, B2B görüşmeleri ve turizm profesyonellerine yönelik programlar düzenleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği, bu yıl TÜRSAB tarafından Diyarbakır’da ilk kez organize edilen Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’nda  Bursa’yı tanıttı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Irak ve farklı ülkeler ile Türkiye’den çok sayıda turizm profesyoneli ve kentin katılım sağladığı fuar binlerce ziyaretçiyi bünyesinde ağırlarken çok sayıda tur operatörü ve alım heyetini bir araya gelme fırsatı buldu.

TÜRSAB tarafından partner il olarak seçilen Bursa, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’nin girişimleriyle oluşturulan fuar standında Gürsu, İznik, Harmancık, Kestel, Yenişehir, Gemlik ve İnegöl belediyeleri, Cumalıkızık Köyü Kadınlar Derneği, Yiğitali Kadınları Kooperatifi, Gölyazı Kadınlar Derneği, Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSMEK Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları bünyesinde hizmet veren Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi ve Karagöz ve Hacivat sanatçıları Bülent Akay ve Mehmet Zeki Bıçakçı ile Bursa’da hizmet vermekte olan Otantik Club Hotel ve Gönlüferah Hotel’in katkılarıyla tanıtıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği Başkanı Alinur Aktaş adına Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği Başkan Vekili ve Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın’ın katılım sağladığı fuarda Aydın fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmasında Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği olarak Bursa’nın tanıtımı adına gerçekleştirilen çalışmalara dair protokol mensuplarına bilgi aktardı.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Eker, TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu, TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe ve farklı bölgelerden çok sayıda turizm profesyonelinin ziyaret ettiği Bursa standı medyanında ilgi odağı oldu.

Vali Karaloğlu’na Bursa’dan Özel Hediye

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSMEK Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları bünyesinde hizmet veren Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi bünyesinde üretimi yapılan minyatür tepme mancınık Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği Başkan Vekili ve Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın tarafından Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’na hediye edildi. Vali Karaloğlu Bursa standı ziyareti esnasında tepme mancınığı kullanarak ipek iplik çekti.

Gastroshow Programında Bursa İlgi Topladı

Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’nin davetiyle fuara katılım sağlayan Bursalı şefler Bülent Barış ( Şef Bülent ) ve Buğra Karaman ( Gezen Timsah ) fuar kapsamında düzenlenen gastroshow programında Bursa’nın dillere destan lezzetlerinden olan süt helvası ve kestaneli pilavını izleyiciler karşısında pişirerek fuarı ziyaret edenlere bu lezzetlerin tanıtımını yaptılar. Çok sayıda seyirci tarafından takip edilen gastroshow sonrasında pişirilen kestaneli pilav ve süt helvası ziyaretçilere ikram edildi.

Dört gün boyunca devam eden fuar 27 Mart 2022 tarihinde sona erdi.