FITUR, 2022’nin ilk fiziki katılımlı organizasyonda turizm endüstrisini bir araya getirdi…

0
182

 

COVID-19 etkisi nedeniyle Avrupa’da iptal edilen veya ertelenen fuarlara karşın 42. FITUR Madrid Turizm Fuarı katı sağlık kontrolleri altında kapılarını ziyaretçilere açtı. Açılışa İspanya Kralı VI. Felipe ve eşi Kraliçesi Letizia katıldı. Beklenenin aksine oldukça yoğun katılımla başlayan fuara toplam 8 salonda 165 ayrı ülkeden yaklaşık 11.000’in üzerinde turizm profesyoneli katılım sağladı.

Bursa Kültür Turizm ve Tantma Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) organizasyonunda düzenlenen Türkiye standı katılımcıları arasında yer aldı. Türkiye standının ilk ziyaretçileri ise Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Burak Akçapar ile Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili oldu.

Fuara Bursa’yı temsilen Yıldırım Belediye Başkanı ve Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği Meclis Üyesi Oktay Yılmaz ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler ve Turizm Dairesi Başkanlığı ve Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği katılım sağladı. Türkiye’den toplamda 27 farklı tur operatörü ve sivil toplum kuruluşunun katılım sağladığı fuarda Bursa farklı turizm alternatiflerini bünyesinde barındıran destinasyonları ile turizm profesyonellerine tanıtıldı.

Yılmaz’dan Büyükelçi Akçapar’a ziyaret

 Türkiye Cumhuriyeti Madrid Büyükelçisi Burak Akçapar, Yıldırım Belediye Başkanı ve Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği Meclis Üyesi Oktay Yılmaz ile beraberindeki heyetini makamında kabul etti. Gerçekleşen ziyarette İspanyol tur operatörleri ve kültür ile turizm uzmanlarının Bursa’yı destinasyon anlamında pazarlamaları ve Bursa’nın İspanyol tur operatörleri için Madrid’te tanıtımı ve İspanyol tur operatörlerine yönelik düzenlenebilecek info turlar konu alındı. Görüşmenin sonunda Yıldırım Belediye Başkanı ve Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği Meclis Üyesi Oktay Yılmaz Türkiye Cumhuriyeti Madrid Büyükelçisi Burak Akçapar’a Bursa’nın simgelerinden olan Yeşil Türbe’yi temsil eden İznik Çinisi hediye etti.

İran Kültürel Miras, Turizm ve El Sanatları Bakanı Ezzatollah Zarghami’den Bursa deskine ziyaret

 FITUR uluslararası turizm fuarını ziyaretleri esnasında Bursa heyetinin davetiyle Bursa deskini ziyaret eden Bakan Zarghami, Bursa’nın tanıtımı adına Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’nin yapmış olduğu çalışmalar ile 2022 yılının Ocak ayı içerisinde İranlı 35 farklı turizm profesyonelin katılımıyla gerçekleşecek Bursa Tanıtım Günü etkinliğine dair Bursa Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler ve Turizm Dairesi Başkanlığı ve Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’nden bilgi aldı. Gerçekleşen görüşmede Bakan Zarghami’ye İznik Çinisi plaket takdim edildi.

Avrupa Tarihi Termal Kentler Ağı (EHTTA) fuarda Bursa’yı ziyaret etti

 Avrupa Tarihi Termal Kentler Ağı Başkanı ve İspanya’nın Ourense kenti Valisi Jose Manuel Baltar Blanco ve EHTTA Genel Direktörü Simone Zagrodnik Bursa deskini ziyaret ettiler. Bursa’nın termal zenginliklerinin tanıtımı adına gerçekleştirilen çalışmaları ele alan Bursa heyeti ve EHTTA heyeti farklı ölçeklerdeki termal yatırımların Bursa’da gerçekleşmesi adına karşılıklı istişarelerde bulundu.

19-23 Şubat 2022 tarihleri arasında devam eden FITUR fuarını 5 gün boyunca 165 farklı ülkeden 11.000 turizm profesyonelini bünyesinde ağırlarken 250.000’in üzerinde ziyaretçiye de ev sahipliği yaptı.