Bursa’nın sualtı zenginlikleri gün yüzüne çıkıyor

0
82

Gemlik’ten Narlı’ya, Kurşunlu’dan Mudanya ve Tirilye’ye dört bir yanı göz kamaştırıcı Gemlik Körfezi, Uludağ’ın incileri buzul gölleri, Uluabat Gölü, İznik Gölü, şelaleler, akarsular ve şehirdeki birçok farklı noktayı konu alarak kentin sualtı yaşamına dikkat çeken Bursa Sualtı Belgeseli ve Bursa’nın Sualtı Dünyası Fotoğraf Sergisi 15 Mayıs Dünya İklim Günü kapsamında 15 Mayıs 2022 Pazar günü saat 18:30’da Tayyare Kültür Merkezi’nde gün yüzüne çıkıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği tarafından yapılan çalışma kapsamında kentin sualtında barındırdığı zenginlik ve biyoçeşitlilik, Sualtı Görüntüleme Yönetmeni ve Belgesel Yapımcısı Tahsin Ceylan yönetiminde MAC iletişim tarafından gün yüzüne çıkarıldı.

Belgesel çalışmasının görüntülenmesi için Bursa’nın birçok noktasında dalış gerçekleştiren çekim ekibi sualtında hayranlık verecek görüntülere tanıklık etti. Belgesel aynı zamanda alınan hava çekimleriyle de su şehri Bursa’nın doğal, tarihi ve kültürel değerlerinide bünyesinde barındırıyor. Usta sinema oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Mazlum Kiper’in seslendirdiği 14 dakikalık film Türkçe ve İngilizce olmak üzere 2 ayrı dilde hazırlandı.

15 Mayıs 2022 Pazar günü saat 18:30’da Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek gösterimi ardından belgesel Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’nin kentin sahip olduğu destinasyonu tanıtmak adına kullandığı gotobursa isimli YouTube, Instagram, Twitter ve Facebook hesaplarından yayınlanacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği’nin doğa ve dalış turizmi projesinin en önemli ayağını oluşturan Bursa’nın Sualtı Dünyası isimli kitap ise 196 sayfadan oluştu. Türkçe, İngilizce ve Latince dillerinde hazırlanan eser kentin denize açılan Gemlik Körfezi’ndeki var olan ve korunması gereken denizel türlere dikkat çekiyor.

15 Mayıs 2022 Pazar günü saat 18:30’da Tayyare Kültür Merkezi’nde başlayacak program kapsamında ilk olarak Bursa’nın Sualtı Fotoğraf Sergisi’nin açılışı yapılacak ve ardından Bursa Sualtı Belgeseli’nin lansmanı gerçekleştirilecek.

Programa tüm halkımız davetlidir.